headerphoto

Menorca - základní informace

Poloha: Menorca je ostrov ležící v centru západní části Středozemního moře, asi 40km severovýchodně od své větší sestry Mallorky. Je přibližně stejně vzdálena od Marseille i Alžíru. Menorca je součástí Baleárských ostrovů (dalšími ostrovy jsou Mallorca, Ibiza, Formentera a několik dalších malých ostrůvků).
Rozloha: 702 km2 (ostrov je 47 km dlouhý, 10 až 19 km široký)
Délka pobřeží: přes 200 km
Počet obyvatel: přes 92 000
Hlavní město: Mahón (Maó, Maho)
Měna: EURO
Jazyk: Katalánština a španělština, menorquí (varianta katalánštiny s arabskými prvky)
Mapy: Menorca na mapy.cz, google.com/maps
Menorca
Menorca je druhý největší ostrov Baleárského souostroví. Je menší, skromnější a zatím i méně navštěvovaná než Mallorca. Vnitrozemí ostrova je tvořeno mírně zvlněnou pahorkatinou (nejvyšší hora Monte Toro je vysoká 375 metrů). Najdete tady obilná políčka (většinou uměle zavlažovaná) a pastviny ohraničené všudypřítomnými kamennými zídkami. Vzhledem k rozdílné geologické stavbě severní a jižní části ostrova se pláže na severu a jihu poznají na první pohled. Severní pláže jsou pokryté hrubším tmavě červeným pískem a pobřeží je zde lemováno většinou červenými skalami. Na jihu najdete vápencové skály s propastmi a roklemi a na jižních plážích jemný bílý písek. Moře je téměř všude průzračně modré.

Cala en Porter
Menorca ale nejsou jen pláže. Je to ostrov bohatý zejména na kámen a tak z kamení je tu téměř vše. Z prehistorického období se zachovaly kamenné stavební památky, na které tu narazíte na každém kroku. Menorce se tak někdy říká "muzeum pod širým nebem". Uprostřed pastvin a polí jsou pozůstatky tisíce let starých obydlí, pohřebních komor ve tvaru loďky (navety), megalitické stoly (tauly), obranné věže (talaioty).

Cestou na Sant Agustí
Turistický ruch je sice i na Menorce na postupu, ale zdaleka ne tolik jako na sousední Mallorce. Protože je na ostrově poměrně silné ekologické hnutí a Menorka byla prohlášena biosférickou rezervací, daří se zatím přeci jen regulovat další výstavbu (nesmí se tu stavět vysoké hotely, dosud nezastavěné pláže musí zůstat panenské). Snad se Menorce podaří uchovat si svoji krásu, klid a čisté moře i do budoucna.
Celý ostrov můžete od východu k západu projet po hlavní silnici. Vyjedete-li z východního pobřeží z hlavního města Mahónu, projedete městečky Alaior, Es Mercadal a Ferreries a skončíte na západním pobřeží v Ciutadelle. Ujedete kolem 40km a cesta autem vám bude trvat přibližně 45 minut.
Z této silnice můžete cestou odbočovat na severní a jižní pobřeží, kde se nachází ještě několik dalších městeček a turistických středisek.

Památky

Označení památek - Binicodrell Na Menorce si můžete prohlédnout pozůstatky kamenných staveb starých několik tisíc let, zbytky křesťanských bazilik z šestého století, kostely, kapličky, obranné věže i vojenské pevnosti z 19. století. Velká většina památek je dobře označena fialovými směrovkami na okraji silnice nebo cesty a je zakreslena na turistických mapách.

Taula Trepucó
Za nejzajímavější památky považujeme pozůstatky megalitického osídlení , které jsou rozesety po celé Menorce. Ojedinělé kamenné stavby (tauly, talaioty, navety) nenajdete nikde jinde na světě (kupodivu ani na sousední Mallorce). Některé jsou pečlivě restaurovány, zpřístupněny turistům, vybaveny velkým parkovištěm a pokladnou, jiné se dají jen obtížně najít někde uprostřed polí nebo pastvin.

Pláže

Cala Trebalúger
Na Menorku jezdíme rádi v létě především kvůli překrásným plážím a nádhernému koupání. Menorské panenské pláže patří mezi nejkrásnější v Evropě. Naprostá většina menorských pláží je písečná s pozvolným vstupem do vody (není potřeba si brát s sebou boty do vody), kromě žahavých medúz, které se tu a tam mohou vyskytnout, tu nehrozí žádné nebezpečí.

Ve většině letovisek je možné se vykoupat na blízké pláži a třeba pro rodiny s malými dětmi to není vůbec špatná volba. Nicméně ty nejkrásnější pláže zpravidla nejsou u hotelů a je třeba k nim nejprve dojet a z parkoviště pak dojít pěšky. (Nebo zvolit přístup lodí z moře.)

Cestu k plážím najdete ve většině případů snadno, řada pláží leží na obnovené koňské stezce Camí de Cavalls, která vede po pobřeží okolo celého ostrova. Vyznačena je dřevěnými patníky s kovovým štítkem s nápisem Camí de Cavalls.

Pokud kdekoli na Menorce na cestě nebo silnici narazíte na branku, otevřete ji, projděte (projeďte) a opět ji za sebou zavřete. Je tu kvůli zvířatům, aby neutekla z pastvy. Cedulek COTO PRIVADO DE CAZA se nelekejte, označují soukromý lovecký revír a neznamenají zákaz vstupu. Pokud vás místní někde nechtějí, dají to jasně najevo zamčenou brankou s řetězem a zámkem.

Obecně většina nehotelových pláží na Menorce nemá žádné vybavení. Nečekejte na plážích sprchy, pitnou vodu, WC, stánky s občerstvením, půjčovny lehátek a slunečníků, atrakce pro děti a pod. Pouze na několika plážích je stanoviště plavčíka (většinou opuštěné). Panenské pláže jsou opravdu panenské, maximálně se může na pláži zjevit potulný prodavač cetek nebo předražených nápojů. Všechno potřebné si musíte přinést s sebou (hlavně dostatek vody!, slunečník). A odpadky si zase odnést.

Podle zákona na Menorce platí, že šestimetrový pás pobřeží patří námořnictvu. Hotelové pláže tak nemohou zabrat pláž až k vodě, vždycky je možné se tu vykoupat, položit deku a zapíchnout svůj slunečník. A nikdo vás nebude vyhánět kvůli tomu, že sem nepatříte.

Na tomto webu najdete popis  nejkrásnějších pláží na ostrově, pláží, které máme rádi a často je navštěvujeme. Na Menorce existuje ještě řada dalších míst, kde se dá vykoupat, nepopisovali jsme tu (až na výjimky) pláže u jednotlivých letovisek, protože bývají přeplněné, plné lidí, loděk a hluku a nelákají nás.

Dobré rady

krámek
Máte-li v úmyslu během svého pobytu cestovat po ostrově a nezůstávat pouze na své hotelové pláži, velmi doporučujeme půjčit si auto. Půjčovny mají své pobočky na letišti a v některých turistických destinacích. Auto doporučujeme si zamluvit z domova ještě před odjezdem. Získáte lepší cenu s větším výběrem než na místě. Mezi vyzkoušené půjčovny patří Avis, Hertz, Europcar (dříve Betacar), Goldcar.
V případě potřeby lze použít místní taxi. Na Menorce nejsou žádné soukromé taxislužby (UBER apod.). Všechny taxíky mají bílou barvu a používají tachometr. Ceny jsou pevně dané a známé předem. Např. v roce 2021 nás stálo taxi z letiště na Son Bou (20 km) 24 euro.

Pro pohodlnou orientaci a navigaci si stáhněte do telefonu offline mapy.cz (mapa: Španělsko -> Východ -> Baleáry). Mapy.cz nezklamou a na Menorce se na ně můžete plně spolehnout. Kde není pěšinka na mapě, tam většinou opravdu neprojdete. Dobře značená je na nich i okružní stezka kolem ostrova Camí de Cavalls.

Máte-li v sezóně v plánu navštívit panenské pláže, pospěšte si se snídaní a vyražte co nejdřív. Bývá tu hodně lidí a později dopoledne už nemusíte zaparkovat. (Sledujte světelné ukazatele o počtu míst na parkovištích na odbočkách k plážím. Pro jižní pláže jsou první světelné ukazatele už na na Rondě u Ciutadelly.)

Užitečné je také mít svůj vlastní slunečník. Na místě si ho můžete koupit v každém plážovém krámku (cena kolem 10 €). Osvědčily se nám slunečníky s UV ochranou (ze spodní strany jsou "stříbrné"), pod takovým slunečníkem se opravdu nespálíte. Pláže jsou písečné, snadno slunečník zapíchnete do země, a když si vezmete s sebou kousek provázku (šňůrky) a přivážete ho za jeden paprsek k něčemu pevnému (šutr, kus kmene, obal na slunečník naplněný pískem), tak vám ani neuletí ve větru.

Supermercado Sol Parc Drobné nákupy jídla a drogerie obstaráte většinou hned poblíž svého ubytování. Některé hotely mají takový krámek přímo ve svém areálu. Hledáte-li větší výběr (a příznivější ceny), zajeďte si do některého většího supermarketu. Na Menorce najdete supermarkety Mercadona, Eroski, Lidl. Na sportovní věci je tu Decathlon. Hlídejte si otevírací dobu, v neděli a ve svátky mohou mít zavřeno.
  top Naše nejmilejší místa na ostrově jsme označili hvězdičkou. Je to naše volba, neznamená to, že jinde se vám líbit nebude. Jejich souhrn najdete na stránce Naše TOP.